Ako sa od seba líšia digitálne závesné váhy pre HOBBY

Ak budete potrebovať vážiť bremená o hmotnosti do 20–50 kg, potom máme na výber niekoľko digitálnych závesných váh:

Závesné váhy vhodné pre občasné váženie

Digitálna vrecková váha typ KK50 je jednoduchá a veľmi ľahká váha určená na občasné zváženie kufra či zavazadla. Jej prínos oceníte pri prevoze batožiny v lietadle (hmotnosť batohu si zvážite ešte doma či na hoteli, nie až v letiskovej hale, kedy je už obvykle neskoro...). Táto vrecková váha má malý LCD displej a madlo určené pre uchytenie do dlane. Svojou konštrukciou nie je príliš vhodná na veľmi časté váženie. Napájanie je na malú gombíkovú batériu CR2032.

Podobné určenie má i digitálna závesná váha na kufre typ SF911. Táto váha je o niečo robustnejšia než typ KK50 a má väčší a podsvietený displej. Napája sa na 2 mikrotužkové batérie. Tým je logicky daný i jej o niečo väčší rozmer. Má však sklopné (zásuvné) madlo, čím sa jej rozmer dá čiastočne zmenšiť.

Digitálne váhy určené pre častejšie váženie

Na častejšie váženie i pre časté domáce použitie je určená elektronická závesná váha typ KYPS. Veľmi obľúbená je pre rybárov, chovateľov na váženie kŕmenie, králikov, sliepok apod. Ocenia ju i kutilovia. Napája sa na 2 mikrotužkové batérie. Má funkciu HOLD, teda po ustálení zaveseného bremena údaj na displeji zostane zobrazený i po zložení bremena z váhy.

Ak chcete naozaj robustnú a odolnú váhu v kovovom prevedení, tak zvoľte typ OCS. Je to váha určená i pre občasné profesionálne použitie v ľahších podmienkach. Napájú sa na 3 tužkové batérie. Dolný hák je voľne skladací, displej je dobre čitateľný a je podsvietený.

Váhy pre váženie ťažších bremien

Ak potrebujete zvážiť ťažšie bremená o hmotnosti od 60 do cca 600 kg, sú na výber tieto typy digitálnych váh:
  • OCS až do 300 kg, 
  • CR do 200 kg, 
  • OCS-S1 do 500 kg či až do 1000 kg,
  • DR-600 do 600 kg. 

Typ OCS bol už popísaný o pár riadkov vyššie. Je to váha určená i pre občasné profesionálne použitie v ľahších podmienkach.

Tenzometrická závesná váha (minciar) typ CR je obdoba váhy OCS, má však plastové puzdro a displej nie je podsvietený. Napája sa na 3 tužkové batérie.

Tenzometrická váha (minciar) typ OCS-S1 je už poloprofesionálna robustná váha. Úplná výhoda tejto váhy je jej malá výška. Pri zavesení medzi hákmi zdvihadla a bremeno znižuje výšku zdvihu len minimálne, o cca 243 mm. Napája sa na 4 tužkové batérie. Má dolný hák s poistkou a robustné horné oko.

Závesná žeriavová váha typ DR-600 je rovnako vďaka robustnej konštrukcii určená pre poloprofesionálne použitie. Napájaná je z vstavaného akumulátoru. Má diaľkové ovládanie a veľký LCD podsvietený displej.