Ako sa naozaj zbaviť krtka

Tiež patríte k tým, ktorým vadí poničený trávnik alebo záhon s krtincami, a tak na internete hľadáte rady, ako sa krtka na záhrade už raz a navždy zbaviť? Spísali sme tie podľa záhradkárov najúčinnejšie metódy.

Likvidácia krtka je zakázaná

Hoci vás to malé čierne zvieratko, ktorému pod malými packami dokáže za deň prejsť neuveriteľných 2,4 tony hliny, štve, určite ho nezabíjajte. Krtko síce nie je podľa vyhlášky chránené zviera pod hrozbou pokuty, môžete ho teda zlikvidovať a nebude to priestupok, ale jeho plošné a hromadné zabíjanie, ktoré by mohlo viesť k ohrozeniu jeho existencie, je zakázané. Predovšetkým však ide o naozaj užitočné zvieratko. Zožerie húsenice, slimáky a ďalší hmyz a zároveň prekyprí pôdu. Riešením teda nie je krtka zlikvidovať (zabudnite na jedy alebo chytenie a následne zabitie), ale vyhnať ho inam.

Ako teda účinne na krtka?

Zapnutie akustického odpudzovača

Krtko nemá rád hluk, preto účinnou metódou na jeho odohnanie zo záhrady je nainštalovanie akustického plašiča. Odháňač krtkov vysiela pre krtka, ale aj hryzce a hraboše, nepríjemné zvuky, ktoré sa náhodne menia, aby si krtko na zvuk nezvykol. Toto riešenie je maximálne ekologické a nijako záhradu nehyzdí, vidieť iba čierne veko plašiča. Plašič krtkov od českej firmy Format 1 pôsobí do plochy zhruba 400 m², baterky vám vydržia na jednu sezónu a inštalácia je veľmi ľahká – zakopete ju do zeme.

Nastraženie siete alebo pasce

Kúpiť sa dajú siete a pasce, ktoré krtkovi neublížia, ale pomôžu s jeho chytením. Následne potom krtka môžete preniesť inam. Je však dosť pravdepodobné, že sa na vašu záhradu nasťahuje iný krtko.

Obstaranie mačky

Na krtka vyzrejete obstaraním prirodzeného predátora – ideálna je nekastrovaná mačka, ktorá krtka z daného územia vyženie.
Na krtka vyzrejete obstaraním prirodzeného predátora – ideálna je nekastrovaná mačka

Vydymenie dymovnicou

Použiť je možné dymovnicu alebo aj dym z dvojtaktných motorov, napríklad motorovej píly.

Nainštalovanie PET fľaše na kovovej tyči

Môžete si doma vyrobiť z PET fliaš veterník, ktorý robí hluk, a vibrácie sa následne prenášajú do zeme. Rovnaký efekt – rušenie hlukom – má aj záves z kovových zátok. Nevýhodou týchto riešení však je, že fungujú len pri vetre a zároveň majú nepekný vzhľad, ktorý ruší celkový dojem zo záhrady.

Vysadenie korunkovky kráľovskej

Cibuľa tejto rastliny tak zapácha, že sa krtkovia vysadeným záhonom radšej vyhnú.

Položenie ľudských vlasov alebo mačacej srsti

Tak kunám, ako aj krtkom vadí pach predátora. Preto pomáha, keď do krtej chodby dáte ľudské vlasy alebo mačacie chlpy. Po čase potom dajte zase nové, pretože pach postupne vyprcháva.

Aká je ešte ďalšia ochrana proti krtkom?

Aby sa pracovité zvieratko u vás neusadilo, odporúča sa pravidelne kosiť trávu (kosačka robí hluk), upratovať pod stromami spadnuté ovocie a nenechávať neudržiavaný kompost.
Aká je ešte ďalšia ochrana proti krtkom?