Ako sa zbaviť múch v domácnosti

Nielenže sú muchy otravné, ale môžu byť taktiež nebezpečným prenášačom. Vedeli ste, že podľa výskumov sa na nohách jednej muchy dá nájsť až 5 miliónov choroboplodných zárodkov? Je teda jasné, že otázku, ako sa zbaviť múch v domácnosti (či v byte alebo v dome), ľudia často riešia, a preto aj my sme sa v našej sekcii Návody na boj so škodcami rozhodli napísať praktické rady, ktoré by vám pred otravnými muchami mohli pomôcť.

Ako sa zbaviť múch v domácnosti

1. Lacné domáce metódy

Ak na hubenie múch chcete ísť najprv ekologicky, je dobrým riešením obstaranie mäsožravej rastliny alebo byliniek, ktorých vôňa muchám vadí. Patria medzi ne levanduľa, mäta, bazalka, šalvia, medovka či rozmarín. Ďalšou možnosťou je pripraviť si prírodné odpudzovače buď z už zmienených byliniek (vylúhovať ich vo vode a potom dať do rozprašovača), alebo pomáha dať do misky s vodou klinčeky.

2. Plácačky a mucholapky

Keď sa rieši otázka, ako sa zbaviť múch v byte, samozrejme každému hneď napadne použitie mucholapky alebo plácačky (na trhu sú už aj elektrické). Áno, je to účinné a lacné riešenie, má však svoje ale. Mucholapky s mŕtvymi telami zavesené napríklad pod lustrom vyzerajú príšerne a plácačka je vhodnejšia len pri malom množstve múch (nikoho by určite nebavilo stále chodiť po byte a plácať muchy).

3. Elektrické lapače hmyzu

V poslednom čase nadobúdajú na obľube elektrické lapače. Najčastejšie bývajú dvojakého typu:Viac podrobností sa o oboch typoch dočítate v článku Ako vybrať lapač hmyzu, ale oba druhy dokážu účinne zabiť muchy a ďalší hmyz, pričom použitie je bez akýchkoľvek škodlivých látok. Umiestňujú sa do interiérov aj exteriérov, najčastejšie pod strop. Obstaranie lapača je síce nákladnejšie, ale zaistí dlhodobú a spoľahlivú ochranu bez nejakého vášho pričinenia (iba je nutná občas vymeniť lepiacu fóliu alebo vyčistiť zbernú misku).

4. Siete do okien

Ak viete, že muchy sa vám doma nikde neroja, ale skrátka len prilietajú zvonku (bývate napríklad v blízkosti farmy), je účinnou pomocou nákup okenných a dverných sietí. Najlacnejšie sú pevné siete, ale ich nevýhodou je, že z okna nemôžete napríklad vyprášiť prachovku a tiež trochu kazia výhľad. Modernejším riešením sú drahšie rolovacie siete, ktoré si stiahnete, len keď okno budete otvárať.

5. Spreje

Ak prírodné odpudzovače veľmi nezaberajú, môžete prejsť k účinnejším chemickým. Predsa len asi nikto nechce mať doma dlhodobo niečo chemické nastriekané, takže je to skôr jednorazové riešenie napríklad pri veľkom premnožení.

Ako sa zbaviť múch na terase alebo pod pergolou?

Na predošlých riadkoch sme riešili, ako sa zbaviť múch doma, malé bzučiace potvorky však, samozrejme, strpčujú život aj pri posedení na terase. Pomôcť môže vysadiť pelargónie, afrikány a už zmienené bylinky. Dlhodobou a účinnou ochranou sú lapače, kúpiť sa dajú s rôzne veľkou účinnou plochou.

Prevencia alebo čo robiť, aby ste muchy nelákali?

Aby ste počet múch v domácnosti alebo na terase eliminovali, odporúčame dodržiavať základné zásady:
  • Prikrývajte jedlo a potraviny.
  • Nenechávajte na stole alebo na linke špinavý riad.
  • Pravidelne upratujte, nech doma nemáte zvyšky jedla.
  • Často vynášajte odpadkový kôš.
  • Poriadne zatvárajte kôš.