Ako na myši v dome – porovnanie najčastejších metód

Nachádzate prehryzené obaly od jedla a trus pripomínajúci podlhovasté tmavé zrnká? Počujete občas škrabanie a pískanie? Tak to sa u vás najskôr usídlili myši. Poradíme, ako sa ich čo najskôr zbaviť.

1. Pustite elektrický odpudzovač (plašič)

Myši môžete prekabátiť hlukom. Existujú totiž akustické plašiče myší, ktoré vydávajú pre malé ušaté zvieratka piskľavé zvuky, ktoré sú im také nepríjemné, že sa radšej odsťahujú inam. Odpudzovače myší môžu byť na batérie alebo na použitie adaptéra do zásuvky. Zámerne sa zvuk náhodne mení v čase aj vo svojej výške, aby si na neho myši nezvykli. Česká firma Format 1 sa výrobe odpudzovača hlodavcov venuje už tridsať rokov a v ponuke má plašiče počuteľné (zvuk ľudia vnímajú) aj nepočuteľné ultrazvukové. Výhodné je, že plašiče odháňajú nielen myši, ale aj kuny, potkany, krysy, lasičky a ďalšie drobné hlodavce. A ak vás trápi, že myši robia neplechu pod kapotou vášho auta, firma Format 1 vyrába aj špeciálne plašiče myší do auta.

Výhodou tohto riešenia je, že myšky nezabíja, iba odháňa, nemusíte teda riešiť, čo s chytenými alebo mŕtvymi myšami. Jeden prístroj (ten nevýkonnejší typ) má účinnú plochu až 200 m². Plašič len zapnete a potom sa o nič nestaráte (maximálne vymeníte baterky). Účinnosť tejto metódy je okolo 90 % (navyše výrobca Format 1 ponúka v prípade nespokojnosti možnosť vrátenia peňazí, a to až do 90 dní). Mínusom je vyššia vstupná investícia, ale prístroj potom slúži dlhé roky.

2. Nastražte pascu

Klasickým riešením je rozmiestniť po dome pasce. Drevené pasce sa hodia do suchého priestoru, kovové alebo plastové pomôžu byť aj do vlhkej pivnice. Upozorňujeme však – lepové a čeľusťové pasce sú v Česku zakázané. Obľúbenými pochúťkami, a teda dobrými návnadami býva opečený chlieb na slanine, čokoláda, syr, arašidové maslo či saláma. Ak ste použili odchytovú živolovnú pascu, myš následne vypustíte ďaleko od domu. V prípade, že máte myš mŕtvu, neodporúča sa ju hádzať na kompost, ale zakopať ju pod zem a posypať vápnom.

Plusom pascí je nízka obstarávacia cena, na druhej strane ich však musíte mať viac, teda za viac pascí si tiež priplatíte. Mínusom tejto metódy v porovnaní s elektrickými plašičmi je väčšia prácnosť, musíte dávať návnady a následne myši likvidovať.
Pasca na myši

3. Inštalujte deratizačné staničky s jedmi

Na trhu sú okrem klasických pastičiek k dispozícii aj drahšie deratizačné staničky, do ktorých ešte musíte dokúpiť návnadu s jedom. Táto metóda teda nie je úplne lacná a opäť v porovnaní s akustickým plašičom máte viac práce – dopĺňanie jedu, zbavovanie sa mŕtvych myší.

4. Obstarajte si mačku

Už každé malé dieťa vie, že na myši zaberá mačka. A nielen ona. Myši odoženie aj prítomnosť psa. Toto riešenie je najviac prírodné a trvalé. Nie je však vždy pre všetkých – niektorí ľudia majú na mačacie a psie chlpy alergiu a, samozrejme, mať doma zviera znamená každodenné starosti.
Ako vyhnať myši - s pomocou mačky 

5. Objednajte si deratizéra

A ako vyhnať myši, keď ich máte v dome desiatky? V tomto prípade býva najlepšie zavolať si profesionálneho deratizéra. Ten sa o všetko postará, ale musíte počítať, že vás to bude stáť výrazne viac než použitie akustických plašičov alebo ďalších zmienených rád.

Prevencia alebo ako na myši šikovne

Keď už ste sa malých škodcov zbavili, pridávame ešte niekoľko tipov, aby sa k vám opäť nenasťahovali:
  • Utesnite všetky diery a škáry väčšie ako jeden centimeter – najlepšie použite betón či sadru. Pravidelne rizikové miesta kontrolujte.
  • Dôsledne zatvárajte vchodové dvere a zaistite, aby doliehali k prahu a zárubni.
  • Nenechávajte voľne prístupné potraviny a upratujte omrvinky.
  • Domov si ozdobte aromatickými bylinkami (napríklad harmanček či mäta) alebo zapáľte vonné tyčinky.
  • Ak ste si kúpili elektronický plašič myší, nechajte ho trvale zapnutý.
  • Ideálne si obstarajte mačku.
 
Prevencia alebo ako na myši šikovne