5 tipov, ako sa zbaviť kuny skalné

Ako sa účinne zbaviť kuny skalnej

Stretávate sa často s kunou na povale, v streche, v dome alebo v aute? Alebo vám kuna vyčíňa v kurníku a ohrozuje vaše sliepky? Rozhodne nie ste sami. Kuna je síce drobná šelma, ale jej inteligencia a mrštnosť jej umožňujú napáchať veľké škody. Prinášame vám preto niekoľko overených rád a tipov, ako sa kuny efektívne zbaviť a ako predísť jej návratu.

Rozdiel medzi kunou lesnou a kunou skalnou

V Českej republike sa najčastejšie stretnete s dvoma druhmi kún – kunou lesnou a kunou skalnou. Kuna lesná je veľmi plachá a žije prevažne v lesoch, ďaleko od ľudských sídiel. Naopak kuna skalná, niekedy nazývaná aj kuna domáca, si človeka zvykla a často vyhľadáva útočisko priamo v ľudských obydliach, ako sú pôdy, strechy, garáže alebo motory áut. Pokiaľ máte problémy s kunou na pôde, v aute alebo v dome, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou práve o kunu skalnú.

Ako spoznať kunu skalnú?

Ako spoznať kunu skalnú od kuny lesnej? Kuna skalná má typické štíhle a mrštné telo, ktoré môže dosahovať dĺžku až 80 cm vrátane chvosta. Jej srsť je obvykle hnedá až šedohnedá a jej najvýraznejší rozlišovací znak je biela náprsenka, ktorá ju jednoznačne odlišuje od kuny lesnej, ktorá má náprsenku sfarbenú do žlta. Uši má krátke a zaguľatené a jej oči sú veľké, prispôsobené nočnému videniu.

Správanie kuny skalné a jej potravinové návyky

Kuna skalná je aktívna prevažne v noci a za súmraku. Patrí medzi všežravcov, jej jedálniček je preto veľmi pestrý. Najčastejšie lovia hlodavce, konzumuje aj hmyz, ovocie, orechy a nepohrdne ani zdochlinami či kuchynskými zvyškami. A ako je to s jej útokmi na hydinu? Kuna skalná sa primárne nesnaží sliepky uloviť kvôli potrave. Pokiaľ však narazí na sliepku, ktorá sa prebudí a začne sa hýbať, kuna ju v panike či z inštinktu zabije. Nie je teda neobvyklé, že po návšteve kuny nájdete v kurníku usmrtené, ale nedotknuté sliepky.

Znaky prítomnosti kuny skalné v dome

Prítomnosť kuny poznáte pomerne ľahko podľa niekoľkých typických znakov. Najvýraznejším je zápach z jej trusu, moču alebo zo zvyškov potravy, ktoré si nosia do svojich úkrytov. Kuna používa trus na vyznačenie svojho teritória, preto ho obvykle nájdete vždy na rovnakom mieste. Ďalším indikátorom sú nočné zvuky, napríklad škrabanie, cupitanie alebo hlasné prejavy. Škody od kuny zahŕňajú poškodenú izoláciu, prehryznuté káble a hadičky v motorových priestoroch áut. Typické sú aj odtlačky stôp, ktoré sa podobajú stopám mačky, ale s výraznejšími odtlačkami pazúrov.

5 efektívnych tipov, ako sa zbaviť kuny skalné

1. Ako chytiť kunu pomocou pasce

Jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa kuny rýchlo a bezpečne zbaviť, je použitie živolovnej pasce na kuny. Táto pasca, známa aj ako sklopec, je humánnym spôsobom, ako kunu chytiť. Stačí ju umiestniť na cestu, kadiaľ kuna pravidelne chodí, dať do nej vhodnú návnadu (napr. vajcia, mäso alebo ryby) a potom pravidelne kontrolovať, či sa kuna chytila.

Odporúčané produkty:

  • Pasca na kuny, mačky, potkany, krysy, lasičky a tchora TRAP ZL102x20x27

  • Profesionálna pasca na líšky, kuny, vydry a mačky TRAP H118x34x34V2

2. Pachový odpudzovač kún

Pachové odpudzovače sú veľmi účinným spôsobom, ako kunu prinútiť, aby sa držala mimo vášho obydlia. Kuna je veľmi citlivá na určité pachy, ktoré ju odpudzujú. Stačí odpudzovač aplikovať na miesta, kde sa kuna pohybuje a kuna sa im začne vyhýbať.

Odporúčaný produkt: Pachový odpudzovač kún NOANIMAL PESTOX SPRAY P500M

3. Ultrazvukový plašič kún

Modernou technológiou v boji proti kunám sú ultrazvukové plašiče kún. Tie vydávajú pre človeka nepočuteľné, ale pre kuny veľmi nepríjemné zvuky, ktoré ich nútia vyhýbať sa ošetreným miestam. Existujú aj špeciálne odpudzovače kún do auta, ktoré ochránia vaše vozidlo pred nežiaducou návštevou kuny.

Odporúčané produkty:

  • 3D ultrazvukový plašič na kuny DRAGON ULTRASONIC C360 SMART

  • Ultrazvukový plašič do auta DRAGON ULTRASONIC A100

4. Využitie iných zvierat na odpudenie kuny

Kuna sa vyhýba miestam, kde cítia prítomnosť iných predátorov. Umiestnenie chlpov vášho psa či mačky na miesta, kde sa kuna pohybuje, môže byť prekvapivo efektívne. Kuna sa potom spravidla premiestni inam, kde sa bude cítiť bezpečnejšie.

5. Dôkladné zabezpečenie proti kune

Preventívnym opatrením je dôkladné zabezpečenie všetkých možných vstupov do vášho domu, pôdy, strechy alebo kurníka. Využite pevné materiály, napríklad plechy, drôty alebo sieťky, ktoré kuna nedokáže prehrýzť alebo odstrániť.

S týmito detailnými tipmi a odporúčaniami budete schopní efektívne zabrániť výskytu kuny skalnej vo vašom domove a ochrániť tak svoj majetok aj zvieratá.

NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ