Ako sa pripraviť na chov prepelíc

Chov prepelíc: Kompletný sprievodca pre začiatočníkov

Chceli by ste začať s chovom prepelíc, ale nie ste si istí, čo to bude obnášať a čo všetko budete potrebovať? Prepelice sú skvelou voľbou pre začiatočníkov i skúsených chovateľov. Tieto malé vtáky môžete chovať aj bez záhrady, pretože potrebujú menej miesta ako sliepky. Navyše ich vajcia sú veľmi výživné a ich mäso patrí medzi delikatesy. Pozrime sa, ako sa na chov prepelíc pripraviť a čo na to budete potrebovať.

Prečo správať prepelice?

Chov prepelíc má hneď niekoľko výhod. Prepelice nezaberú veľa miesta, nepotrebujú veľký výbeh a ich chov je nenáročný. Existujú dva hlavné typy prepelíc – nosné a mäsové. Oba druhy majú svoje výhody a rozhodnutie, ktorý typ správať, záleží na tom, či uprednostňujete vajcia, mäso, alebo oboje.

Prepeličie vajcia – Ročná znáška prepelíc môže dosiahnuť až 300 vajec na jednu prepeličku. Tieto malé vajcia majú tvrdú škrupinu a sú známe svojimi zdravotnými benefitmi. Obsahujú mnoho vitamínov, minerálov a stopových prvkov. Prepeličie vajcia sú prirodzene odolné voči infekciám a baktériám, čo z nich robí obľúbenú potravinu pre zdravú výživu. Môžete ich konzumovať surové, varené, pečené alebo nakladané – podobne ako slepačie vajcia.

Prepeličie mäso – Ďalší dôvod, prečo správať prepelice, je ich mäso. Prepeličie mäso je chudé, jemné, plné bielkovín as nízkym obsahom tuku. Má skvelú chuť a je vhodné aj pre deti, športovcov alebo tých, ktorí si strážia príjem tuku v strave. Prepeličie mäso je považované za delikatesu a často sa objavuje na jedálnych lístkoch luxusných reštaurácií.

Ako vybrať klietku pre prepelice?

Než si zaobstaráte prepelice, budete potrebovať vhodnú klietku. Správna klietka by mala prepeličkám poskytnúť dostatok priestoru, bezpečia a hygienické podmienky. Ideálnou voľbou sú plastové klietky na prepelice, ktoré sú praktické a ľahko sa čistia. Vďaka možnosti stohovania klietok môžete chovať viac prepelíc na malom priestore.

Výhody plastových klietok pre prepelice

  • Jednoduché čistenie – Pod každým poschodím je vysúvací trusník, do ktorého trus prepadáva. Stačí ho len vysunúť a umyť.

  • Znáškové zásobníky – Vajcia sa po znesení automaticky odkotúlia do zberného zásobníka, odkiaľ ich ľahko odoberiete bez znečistenia.

  • Stohovateľnosť – Plastové klietky pre prepelice môžete ľahko stohovať na seba a chovať tak viac prepelíc na menšej ploche.

  • Odolnosť voči čmelíkom – Plastový povrch je hladký a nepriepustný, čo bráni čmelíkom v množení.

Klietky pre prepelice sú k dispozícii v rôznych veľkostiach. Záleží na tom, koľko prepelíc chcete chovať. Menšie klietky sú vhodné pre niekoľko kusov, zatiaľ čo väčšie klietky umožňujú chov väčšieho počtu vtákov.

Kŕmenie a napájanie prepelíc

Kvalitné kŕmenie je kľúčom k úspešnému chovu prepelíc. Prepelice potrebujú dostatok bielkovín, vitamínov a minerálov. Správna strava zaistí dobrú znášku vajec aj ich celkovú vitalitu.

Čo prepelice jedia?

  • Obilniny - Pšenica, ovos, proso, cirok a pohánka sú základom ich stravy.

  • Bielkoviny – Múčka z lucerny, hrach, tvaroh alebo vajcia natvrdo im dodajú potrebné bielkoviny.

  • Vitamíny a zelenina - Pridajte do kŕmenia listy ďateliny, špenát, mrkva alebo púpavy.

  • Tuky - Zdravé tuky získate zo slnečnicových, ľanových a repkových semienok.

Pre maximálny komfort odporúčame používať kŕmidlá s ochranou proti rozhadzovaniu krmiva. Prepelice majú tendenciu krmivo rozhrabávať, čo môže viesť k stratám. Moderné kŕmidlá s ochranou zabránia plytvaniu.

Pitná voda Prepelice potrebujú neustály prístup k čistej pitnej vode. Používajú sa automatické napájačky, ktoré sa pripájajú k zásobníku vody. Vďaka tomu je zaistený stály prísun čerstvej vody.

Teplota a svetelný režim

Teplota a svetlo zohrávajú dôležitú úlohu v chove prepelíc, najmä ak chcete maximalizovať znášku vajec.

  • Teplota – Prepelice zvládnu teploty od 15 do 25 °C, ale pre najlepšiu znášku odporúčame udržiavať teplotu okolo 20 °C. V chladnejších mesiacoch je vhodné chovné priestory prikurovať.

  • Svetelný režim – Pre optimálnu produkciu vajec je potrebné prepelicam zaistiť 14 hodín denného svetla. Ak chováte prepelice v uzavretých priestoroch, môžete použiť umelé osvetlenie, ktoré predĺži dennú dobu.

Rada na záver

Chov prepelíc je skvelou voľbou pre všetkých, ktorí chcú mať čerstvé vajcia alebo mäso s vysokou nutričnou hodnotou. Výhodou je, že prepelice nepotrebujú veľký priestor a ich chov je nenáročný. Pokiaľ zvolíte kvalitné plastové klietky s trusníkmi a znáškovými zásobníkmi, ušetríte si veľa práce s upratovaním aj zberom vajec. Kvalitné krmivo, čerstvá voda, správne teplotné podmienky a dostatok svetla zaistí spokojný chov a vysokú úžitkovosť. S trochou starostlivosti sa Vám prepelice odmenia čerstvými vajcami aj lahodným mäsom.

NEVÁHAJTE NÁS KONTAKTOVAŤ