Ako na kuny alebo súpis najúčinnejších ochrán proti kunám

Tiež riešite, ako sa zbaviť kuny? Rozhodne nie ste sami. Ľudí trápi kuna na pôjde, v aute, v dome, v chalupe či v hospodárskych stavbách. Vytvorili sme preto súpis metód, ktoré proti kunám zaberajú najúčinnejšie, a pridávame aj zoznam babských rád. Podľa našich skúseností je dobré jednotlivé rady aj skombinovať. Boj s kunou býva dlhý a náročný, tak sa radšej obrňte trpezlivosťou.

Ako na kunu na pôjde?

Pôjd kuny veľmi obľubujú. Výsledkom potom býva poničená strešná izolácia, veľký neporiadok, smrad a aj hluk, hoci by sa to nezdalo, také malé zvieratko vie hlasito dupať. A ako teda chlpatého škodcu vyhnať?

►Umiestnite na pôjd akustický odpudzovač kún, ktorý vydáva nepríjemné zvuky

Ide o ekologické a pre človeka bezstarostné riešenie s vysokou účinnosťou (vyše 90 %) – zámerne sa frekvencia zvukov a časové odmlky medzi jednotlivými zvukmi náhodne menia, aby si zvieratá na zvuk nezvykli. Už tridsať rokov odháňače kún a iných hlodavcov vyrába česká firma Format 1, ktorá ponúka niekoľko typov prístrojov líšiacich sa veľkosťou účinnej plochy a tým, či je plašič pre ľudí počuteľný alebo nepočuteľný (ultrazvukový). Plašiče môžu byť na batérie alebo cez sieťový adaptér 230 V AC do zásuvky.

► Skúste kunu chytiť do pasce, do tzv. sklopca

Píšeme skúste, pretože kuny bývajú veľmi chytré a často sa chytiť nedajú (hlavne sa pasce nesmiete dotýkať rukami, pretože ľudský pach by ju pred vlezením odradil). Keď už sa vám to však podarí, kunu určite nezabíjajte, ale odvezte ju minimálne desať kilometrov ďaleko. Kuna je štátom chránená, výnimkou je obdobie od novembra do konca februára, kedy je možné ju aj zabiť. Nepoužívajte však železá a reťaze, pretože tento spôsob sa už považuje za týranie zvierat a je trestný.

► Zaútočte na pachy

Niektorým ľuďom sa ako ochrana proti kunám osvedčila nevoňavá chémia, ako sú chlórové tablety používané na dezinfekciu bazéna, naftalínové tablety, voda po holení či stromčeky do auta.

► Puste na pôjd psa alebo mačku

A dokonca je aj možnosť mať skrotenú kunu, ktorá potom ostatné kuny do svojho teritória nepustí.

► Vyskúšajte babské rady

Medzi také patria: dať na pôjd ľudské vlasy (nesmú byť umyté), mačacie alebo psie chlpy, natiahnuť pozdĺž strechy elektrický ohradník, podbitie vystriekať slzným sprejom.

Ako vyhnať kunu z domu alebo z hospodárskej stavby?

Vyskúšajte metódy už zmienené v predošlom odseku, kombinujte ich. A ak sa vám podarí kunu vyhnať, tak hlavne zamedzte, aby sa k vám vrátila alebo nasťahovala iná. To znamená, že dôkladne zakryte všetky diery a ideálne ešte do otvorov vložte kovovú sieťku.

Čo na kuny v aute?

Podľa prieskumu poisťovne Generali z roku 2019 má takmer každý tretí Čech skúsenosti s prehryzením káblov v aute od hlodavcov, najčastejšie ide práve o kuny. Čo proti kunám v aute podniknúť? Riešením je prostredie kapoty a okolie auta kune tak znepríjemniť, že si svoj pelech založí inde. Vodičom sa najviac osvedčili nasledujúce metódy.

► Parkujte v garáži

Je však potrebné, aby garáž bola naozaj úplne uzavretá, kuna sa dokáže pretiahnuť aj niekoľkocentimetrovou dierou. Parkovanie v garáži je stopercentným, ale aj najnákladnejším riešením.

► Inštalujte elektronický plašič kún

Ten vydáva pre hlodavce (teda nielen kuny ale aj myši či lasičky) nepríjemné zvuky. Ide o metódu s veľmi vysokou účinnosťou (vyše 90 %), ktorá odpudzuje stále (zvuk sa náhodne mení, aby si naň zvieratá nezvykli). Veľkou výhodou je, že sa o nič nemusíte starať. Plašič len nainštalujete do motora a následne na základe sledovania a vyhodnocovania svorkového napätia akumulátora sa odpudzovač bude automaticky zapínať aj vypínať. Jedným z najväčších českých výrobcov odpudzovačov kún do auta je firma Format 1, ktorá dodáva počuteľné a ultrazvukové plašiče do osobných aj nákladných áut.

► Nastriekajte spreje proti kunám

Táto metóda však nie je taká spoľahlivá ako elektronické plašiče, pretože smrad zo sprejov vyprcháva a spreje nemajú v obľube ani automechanici, pretože po používaní spreja sa v motore viac usadzuje prach a nečistoty.

► Nainštalujte elektrický ohradník okolo auta

To však môžete len na vlastnom pozemku a toto riešenie je už nákladnejšie.

► Vyskúšajte babské rady

Dajte pod auto ľudské vlasy, psie alebo mačacie chlpy, tigrie exkrementy, voňavky alebo vonné oleje. Pomôcť môže aj deka, na ktorej sa predtým váš štvornohý miláčik vyváľal.