Ako vybrať váhu pre hobby a domácnosť

Občas sa na nás zákazníci obracajú s otáznikom, podľa čoho vyberať váhu. Preto sme spísali nasledujúce riadky, na ktorých popíšeme tie najdôležitejšie kritériá. Zanedbávame cenu, tá záleží na každom užívateľovi individuálne.  

Nosnosť váhy

Najskôr je nutné vziať do úvahy, aké najťažšie predmety hodláte na váhe vážiť. K tejto "maximálnej" hmotnosti pridajte aspoň 20% rezervu. Teda ak hodláte váhu používať napr. pre váženie králikov, ktorí môžu vážiť až do cca 9 kg, použite váhu aspoň na 15 kg. Váhy totiž vo všeobecnosti "nemajú rady" preťažovanie. A pohybujúce sa zviera toto môže jednoducho spôsobiť.
Na druhú stranu – zase to s nosnosťou váhy nepreháňajte. Čím vyššia nosnosť váhy, tým väčší ("horší") dielik váženia.

Presnosť váhy (dielik váženia)

Presnosť váhy je úmerná nosnosti váhy. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak váha váži s presnosťou 1000 dielikov (teda rozlíši 1000 krokov), potom napr. váha na 5 kg bude vážiť s dielikom 5 g (5 kg/1000=5g), váha na 50 kg bude vážiť s dielikom 50 g (50 kg/1000=50g) atď.
Najpresnejšie váhy (v kategórii váhy pre hobby a domácnosť) vážia na 3000 dielikov.
Teda ak chcete vážiť čo najpresnejšie, nezvyšujte zbytočne nosnosť váhy nad vhodnú hranicu.

Typ – digitálna, či mechanická

Pri tejto kategórii váh (hobby a domácnosť) takmer výhradne platí, že digitálne váhy sú presnejšie, než mechanické.
Digitálne váhy je možné i tarovať (vynulovať hmotnosť obalu, košíku apod.), vo veľkom rozsahu, pri mechanických váhach je toto veľmi obmedzené okolo 0 kg. Digitálne váhy obvykle znesú väčšie preťaženie než mechanické váhy a majú často podsvietený displej, takže ich môžete použiť i v šere.

Na druhú stranu digitálna váha na rozdiel od mechanickej vyžaduje batérie. Mechanickú váhu môže obsluhovať ktokoľvek, digitálna už vyžaduje aspoň základný "technický cit". Ak sa digitálna váha pokazí, väčšinou ju už nie je možné opraviť, alebo oprava je drahšia, než nová váha (toto platí hlavne pre kategóriu hobby a domácnosť). Mechanickú váhu sa niekedy oplatí opraviť si svojpomocne.

Posledné porovnanie je vo veľkosti. Digitálne váhy bývajú menšie. A prečo býva mechanická hobby váha s ciferníkom tak veľká? Pretože ak by mala ciferník malého priemeru, bolo by delenie váhy (stupnice – čiarky) tak husté, že by bolo nečitateľné alebo s tak hrubým delením, že by váha stratila význam.