Ako vybrať váhu pre hobby a domácnosť

Občas sa na nás zákazníci obracajú s otázkou, podľa čoho si vybrať váhu. Preto sme spísali nasledujúce riadky, na ktorých popíšeme tie najdôležitejšie kritériá.

Nosnosť váhy

Najskôr je nutné vziať do úvahy, aké najťažšie predmety mienite na váhe vážiť. K tejto maximálnej hmotnosti pridajte aspoň 20 % rezervu. Ak teda chcete váhu používať napríklad pre váženie králikov, ktorí môžu vážiť približne 9 kg, použite váhu s nosnosťou aspoň 15 kg. Váhy totiž vo všeobecnosti netreba preťažovať, a pohybujúce sa zviera to môže jednoducho spôsobiť.

Na druhej strane to s nosnosťou váhy nepreháňajte. Čím je nosnosť váhy vyššia, tým väčší je dielik váženia.

Presnosť váhy (dielik váženia)

Presnosť váhy je úmerná nosnosti váhy. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že ak váha váži s presnosťou 1000 dielikov (teda rozlíši 1000 krokov), potom váha na 5 kg bude vážiť s dielikom 5 g (5 kg/1000=5g), váha na 50 kg bude vážiť s dielikom 50 g (50 kg/1000=50g) a tak podobne.

Najpresnejšie váhy z našej ponuky (v kategórii váhy pre hobby a domácnosť) vážia na 3000 dielikov.
Ak teda chcete vážiť čo najpresnejšie, nezvyšujte zbytočne nosnosť váhy nad primeranú hranicu.

Digitálna či mechanická váha?

Takmer výhradne platí, že digitálne váhy sú presnejšie, než mechanické.

Digitálne váhy je možné aj tárovať (vynulovať hmotnosť obalu alebo košíka). Obvykle znesú väčšie preťaženie než mechanické váhy a majú často podsvietený displej, takže ich môžete použiť aj v šere.

Na druhej strane, digitálna váha, na rozdiel od mechanickej, vyžaduje batérie. Mechanickú váhu môže obsluhovať ktokoľvek, digitálna však vyžaduje aspoň základný technický cit. Ak sa digitálna váha pokazí, väčšinou ju už nie je možné opraviť, alebo je oprava drahšia, než kúpa novej váhy (toto platí hlavne pre kategóriu hobby a domácnosť). Mechanickú váhu sa niekedy oplatí opraviť si svojpomocne.

Posledné porovnanie váh tkvie v ich veľkosti. Digitálne váhy bývajú prevažne menšie. A prečo sú často mechanické hobby váhy s ciferníkom také veľké? Pretože ak by mali ciferník malého priemeru, bolo by delenie váhy (stupnice, čiarky) tak husté, že by bolo nečitateľné, alebo s tak hrubým delením, že by váha stratila význam.