Ako vybrať plašič

Už máte dosť večne rozrytých záhonov? Nechcete znovu platiť v autoservise nemalé sumy po tom, čo vám kuna rozkúsala káble? Vadí vám, aby sa na vašej pôde preháňali myši? Pritom ale nechcete zvieratá zabiť alebo otráviť? Zvoľte veľmi účinnú a zároveň ekologickú metódu - elektronické plašiče, ktoré vydávajú pre zver nepríjemné zvuky, takže radšej danú oblasť opustí. Pretože sa na výrobu plašič čiže repelentov špecializujeme, poradíme vám, ktorý prístroj na akého škodcov vybrať, aby ste už mali po starostiach.

1. krok: Aký druh zvieraťa a odkiaľ potrebujete odohnať?

► krtkov, hryzce, hraboša zo záhrady, zo záhone, z trávnika?

Pre tento účel ponúkame odháňač krtkov, hlodavcov a hrabošov typ OdKH2 . Má náhodne sa meniaci zvuk, takže je účinný dlhodobo, škodca si naň nezvykne. Funguje na plochu až 400 m². Je napájaný 6 batériami typu C ( "stredná monočlánok"), ktoré sú bežne k dostaniu v akomkoľvek supermarkete. Batérie vydržia v priemere okolo pol roka, takže postačí na jednu záhradkársku sezónu. Napájanie prístroja na solárnu energiu v ponuke nemáme a ani tento spôsob neodporúčame, pretože výkon solárnych článkov malej veľkosti v dnešnej dobe ešte nie je dostatočný pre potrebný akustický výkon prístroja. Aby vám odpudzovač krtkov dobre slúžil, spísali sme článok Ako nainštalovať plašič .

► Kuny z vášho vozidla?

Pre vyhnanie kun z auta odporúčame elektronické odpudzovače AOdHa / t alebo AOdHa / s , prípadne AOdHn / t alebo AOdHn / s .
  • prístroje typu AOdHa (s koncovkou - a) sú určené pre osobné automobily s akumulátorom 12VDC.
  • prístroje typu AOdHn (s koncovkou - n) sú určené pre nákladné automobily s akumulátorom 24VDC.
Tieto dva typy sa potom ešte líšia tým, či ich zvuk je počuť, alebo nie:
  • prístroje s koncovkou / t sú tiché, teda čisto ultrazvukové
  • prístroje s koncovkou / s sú mierne počuteľné, teda zvuk je občas mierne počuť.
Premýšľate, či zvoliť tiché, alebo počuteľné? Rozhodujte sa podľa toho, kde parkujete. Ak medzi panelovými domami a v obytných zónach sú vhodné čisto ultrazvukové plašiča. Počuteľné odpudzovače kún sú určené pre parkovanie vozidla v garáži, pod kôlňou či mimo obytnej časti.

Aj pre plašiča na kuny v aute sme spísali podrobný návod na inštaláciu a prevádzku .

► Kuny z podkrovia, z pôdy?

Pre vyhnanie kun z pôdy sú vhodné zariadenia Odh1 tichý alebo Odh1 počuteľný , prípadne Odh1 max či Odh1 supermax . Prvé dva sa odlišujú počuteľnosť ich zvuku, druhé dva typy potom veľkosťou plochy dosahu.
  • Odh1 tichý a Odh1 počuteľný sú rovnaké čo do výkonu a účinnej plochy (do 100 m²). Tichý je určený do obytných priestorov (byt), počuteľný do málo navštevovaných priestorov (pivnice, pôda a pod.). Oba typy sa vyrábajú pre napájanie z batérií alebo zo sieťového adaptéra.
  • Odh1 max je mierne počuteľný a je určený pre väčšie plochy (do 200 m²). Je napájaný len na sieťový adaptér, teda je nutné mať v mieste inštalácie sieťovú zásuvku (alebo predlžovačku).
  • Odh1 Supermax je mierne počuteľný a je určený pre veľké plochy (do 400 m²). Tiež je napájaný len na sieťový adaptér.
Zvoliť tiché alebo počuteľné? Ako už zaznelo u plašič do áut, tiché sú určené do obytných častí domu (bytu), teda do obývacích izieb, kuchýň, dielní, chodieb a pod. Alebo do priestorov, kde je nežiaduce zvuk odháňať. Sú úplne nepočuteľné (ultrazvukové), nijako teda nerušia. Počuteľné sú určené do všetkých ostatných priestorov, kde sa obyvateľov bytu (domu) nepohybujú, alebo sa pohybujú len krátkodobo, napríklad pivnice, pôda pod.

Samozrejme pridávame aj informácie k zapojeniu:

► Myši, kuny, potkany, lasice, potkany či iné hlodavce z pivnice, garáže, kôlne?

K odehnání drobných hlodavcov ale aj kún či lasičiek vyberte z nášho sortimentu zariadení Odh1 počuteľný , prípadne Odh1 max či Odh1 supermax . Rozdiely medzi jednotlivými typmi a tiež návody na zapojenie nájdete vyššie.

► Myši, kuny, potkany, lasice či potkany z obytných priestorov (byt, dielňa, chodba apod.)?

Do obytných miestností odporúčame ultrazvukový odpudzovač Odh1 tichý . Je účinný v ploche do 100 m² a je úplne nepočuteľný. Vyrába sa pre napájanie z batérií alebo zo sieťového adaptéra. Jeho inštalácia zaberie pár minút.

Vtáky a holuby zo striech, odkvapov a pod.?

Pre odehnání vtákov možno použiť lacnejšie mechanické odháňač (jedná sa o pásy s hrotmi), alebo drahšie elektronické plašiče - k dispozícii sú ultrazvukové odpudzovače s dvoma, alebo štyrmi reproduktormi.

2. krok: Máte v mieste inštalácie prístroja zásuvku na 230VAC?

Ak máte v mieste predpokladanej inštalácie vybraného zariadenia zásuvku s 230VAC (alebo privedenú predlžovačku pod.), Odporúčame zaobstarať elektronický plašič na sieťové napájanie cez dodaný adaptér (netýka sa prístroje OdKH2 na krtkov, hryzce, hraboša, ktorý je iba na batériovú prevádzku).
Odporúčame to predovšetkým preto, že každé batérie sa časom vybijú a keď si na prístroj nespomeniete, prístroj prestane pracovať a navyše v prípade použitia nekvalitných batérií môžu batérie vytiecť a poškodiť zariadenie.
Ak sieťovú zásuvku v mieste inštalácie nemáte, potom samozrejme musíte vybrať plašič na batérie.