Ako vybrať plašič

Zvoľte si veľmi účinnú a zároveň ekologickú metódu na zbavenie sa škodcov - elektronické plašiče, ktoré vydávajú pre zver nepríjemné zvuky, takže radšej danú oblasť čo najrýchlejšie opustia. Pretože sa na výrobu plašičov špecializujeme, poradíme vám, ktorý prístroj na akého škodcu vybrať, aby ste mali po starostiach.

Aký druh zvieraťa potrebujete odohnať a odkiaľ?

► Krtkovia/hryzce/hraboše zo záhrady/záhona/trávnika

Na tento účel ponúkame odháňač krtkov, hlodavcov a hrabošov typu OdKH2. Má náhodne sa meniaci zvuk, takže je účinný dlhodobo - škodca si naň nezvykne. Funguje na plochu až 400 m². Je napájaný 6 batériami typu C ( "stredná monočlánok"), ktoré sú bežne k dostaniu v akomkoľvek supermarkete. Batérie vydržia v priemere okolo pol roka, takže postačia na jednu záhradkársku sezónu. Napájanie prístroja na solárnu energiu v ponuke nemáme, a ani tento spôsob neodporúčame, pretože výkon solárnych článkov malej veľkosti v dnešnej dobe ešte nie je dostatočný na potrebný akustický výkon prístroja. Aby vám odpudzovač krtkov dobre slúžil, spísali sme článok, v ktorom vám povieme, ako ho nainštalovať.

► Kuny z vášho vozidla

Pre vyhnanie kun z auta odporúčame elektronické odpudzovače AOdHa/t alebo AOdHa/s, prípadne AOdHn/t alebo AOdHn/s.
  • Prístroje typu AOdHa (s koncovkou /a) sú určené pre osobné automobily s akumulátorom 12VDC.
  • Prístroje typu AOdHn (s koncovkou /n) sú určené pre nákladné automobily s akumulátorom 24VDC.
Tieto dva typy sa potom ešte líšia tým, či je ich zvuk počuť, alebo nie.
  • Prístroje s koncovkou /t sú tiché, teda čisto ultrazvukové.
  • Prístroje s koncovkou /s sú mierne počuteľné, teda zvuk je občas mierne počuť.
Premýšľate, či si zvoliť tiché alebo počuteľné varianty? Rozhodujte sa podľa toho, kde parkujete. Ak medzi panelovými domami a v obytných zónach, tu sú vhodné ultrazvukové plašiče. Počuteľné odpudzovače kún sú určené pre parkovanie vozidla v garáži, pod kôlňou či mimo obytnej časti.

Aj pre plašiča na kuny v aute sme spísali podrobný návod na inštaláciu a prevádzku.

► Kuny z podkrovia

Pre vyhnanie kun z pôdy sú vhodné zariadenia Odh1 (tichý) alebo Odh1 (počuteľný) , prípadne Odh1 MAX či Odh1 SUPERMAX . Prvé dva sa odlišujú počuteľnosť ich zvuku, druhé dva typy potom veľkosťou plochy dosahu.
  • Odh1 - tichý a Odh1 - počuteľný sú rovnaké ako výkonom, tak pokrytím plochy (do 100 m²). Tichý je určený do obytných priestorov (byt), počuteľný do málo navštevovaných priestorov (pivnica, podkrovie). Oba typy sa vyrábajú pre napájanie z batérií alebo zo sieťového adaptéra.
  • Odh1 MAX je mierne počuteľný a je určený pre väčšie plochy (do 200 m²). Je napájaný len na sieťový adaptér, je teda nutné mať na mieste inštalácie sieťovú zásuvku (alebo predlžovačku).
  • Odh1 SUPERMAX je mierne počuteľný a je určený pre veľké plochy (do 400 m²). Tiež je napájaný iba sieťovým adaptérom.

Zvoliť si tichý alebo počuteľný plašič? Ako už zaznelo v prípade plašičov do áut, tiché sú určené do obytných častí domu (alebo bytu), teda do obývacích izieb, kuchýň, dielní, chodieb, či do priestorov, kde je nežiaduce zvuk odháňať. Sú úplne nepočuteľné (ultrazvukové), nijako teda nevyrušujú. Počuteľné sú určené do všetkých ostatných priestorov, kde sa obyvatelia domácnosti nepohybujú, alebo sa tam pohybujú iba krátkodobo.

Pridávame aj informácie k zapojeniu plašičov:

► Hlodavce z pivnice, garáže alebo kôlne

K odehnání drobných hlodavcov ale aj kún či lasičiek vyberte z nášho sortimentu zariadení Odh1 (počuteľný), prípadne Odh1 MAX či Odh1 SUPERMAX. Rozdiely medzi jednotlivými typmi a tiež návody na zapojenie nájdete vyššie.

► Hlodavce z obytných priestorov

Do obytných miestností odporúčame ultrazvukový odpudzovač Odh1 (tichý). Je účinný na ploche do 100 m² a je úplne nepočuteľný. Vyrába sa na napájanie z batérií alebo zo sieťového adaptéra. Jeho inštalácia zaberie len pár minút.

Vtáky a holuby zo strechy a jej okolia

Na odohnanie vtákov možno použiť lacnejšie mechanické odháňač (ide o pásy s hrotmi), alebo drahšie elektronické plašiče - k dispozícii sú ultrazvukové odpudzovače s dvoma alebo štyrmi reproduktormi.

Máte na mieste inštalácie prístroja zásuvku na 230VAC?

Ak máte na mieste predpokladanej inštalácie vybraného zariadenia zásuvku s 230VAC (alebo predlžovačku), odporúčame zaobstarať si elektronický plašič na sieťové napájanie cez dodaný adaptér (netýka sa prístroja OdKH2, ktorý je iba na batériovú prevádzku). Odporúčame to predovšetkým preto, lebo všetky batérie sa časom vybijú, a ak si na prístroj nespomeniete, prestane pracovať a v prípade použitia nekvalitných batérií môžu batérie vytiecť a poškodiť zariadenie.

Ak sieťovú zásuvku na mieste inštalácie nemáte, potom si budete musieť vybrať plašič na batérie.